Benefity pozapłacowe dobrą motywacją pracowników

Zostań rekomendowanym pracodawcą

61% pracodawców uważa, że dla motywacji pracowników poza płacą, bardzo ważne są dodatkowe benefity, takie jak prywatna służba zdrowia, karty podarunkowe czy dofinansowanie zajęć fitness. Wg badania zrealizowanego przez Kantar Millward Brown na zlecenie Sodexo Benefits and Rewards Services, to spora zmiana. Jeszcze cztery lata temu większość pracodawców uważała benefity za wsparcie dla pracowników w trudnej sytuacji finansowej.

Motywowanie pracowników może mieć bardzo różny charakter. Dzisiaj na rynku jest dostępnych wiele zorganizowanych form nagradzania pracowników. Najbardziej powszechne to prywatna opieka medyczna (np. Lux Med, Medicover, Signal Iduna, PZU, czy oferty innych ubezpieczalni), karty sportowe (tutaj zdecydowanym liderem jest Multisport), czy karty podarunkowe.

Warto jednak pamiętać, że każda firma może sama zapewnić pracownikom dodatkowe benefity, choćby pozwalając na tańsze korzystanie z jej własnych usług. Jeśli jest to sklep, mogą to być dodatkowe rabaty na produkty. W przypadku lokalu gastronomicznego, tańsze lub nawet darmowe posiłki. Przykładów może być wiele. Na pewno jednak w tym przypadku najważniejsze jest zdanie członków zespołu. Dlatego nie warto uszczęśliwiać na siłę, tylko zapytać z czego pracownicy ucieszą się najbardziej. Praktyką powinno być ustalanie tego typu formy benefitów z wszystkimi pracownikami.

Na koniec warto dodać, że o ile benefity typu karta podarunkowa, sportowa czy opieka medyczna to wsparcie materialne, tyle że bezgotówkowe (pamiętajcie, o rozliczeniu ich w przychodach pracowników), to pracodawcy nie powinni zapominać o rozwoju zawodowym swojej kadry. Dlatego warto motywować poprzez szkolenia czy kursy zawodowe. Pozwoli to na rozwój pracownika, co korzystanie wpłynie na jego motywację, a dodatkowo pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie firmy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *